logo

تست iva2 چیست؟

تست iva2 یک آزمون تخصصی برای تشخیص قطعی بیش فعالی و کمبود توجه در کودکان و بزرگسالان است. این تست توسط پزشکان متخصص و کلینیک‌های تخصصی ارائه می شود.

 

تست iva2 چیست؟

عبارت IVA مخفف عبارت Integrated Visual and Auditory می‌باشد و یک نوع آزمون بررسی پیوسته عملکرد است. تست iva2 یک آزمون پیوسته دیداری–شنیداری است و از انواع تست‌های CPT می باشد.

این تست یک آزمون تخصصی می باشد، که جهت تشخیص بیش فعالی (ADHD) و تعیین شاخص‌های توجه و تمرکز بکار می رود. با این تست شما می توانید یک کودک مبتلا به بیش فعالی را از کودک سالم تفکیک کنید.

تست iva2 علاوه بر تشخیص در جداسازی انواع اختلال بیش فعالی کودکان شامل نوع کمبود توجه، نوع بیش فعالی (تکانشگر)، نوع ترکیبی و نوع ناشناخته (NOS) بکار می رود.

تست iva2 همچنین به تفکیک ۵ نوع توجه شامل توجه متمرکز، توجه مداوم، توجه انتخابی، توجه تجزیه شده و جابجایی توجه در دو سطح دیداری و شنیداری به طور دقیق می‌پردازد.

مشکلات و اختلالات دیگری مانند مشکلات خود کنترلی مرتبط با جراحت سر، اختلالات خواب، افسردگی، اضطراب، اختلالات یادگیری، زوال عقل و مشکلات پزشکی دیگر را نیز با این آزمون می توان تشخیص داد.

از این ابزار برای دیدن روند تأثیر بازی درمانی و سایر روان درمانی‌ها یا داروها هم می‌توان استفاده کرد.

 

طرز کار تست iva2

تست iva2 آزمونی است که تحت نظارت یک نفر متخصص کلینیکی که در زمینه انجام آزمون تبحر دارد، برگزار می شود.

آزمون iva2 یک تست روانشناختی کاملا کامپیوتری است. این برنامه کامپیوتری تنها۲۰ دقیقه طول می کشد. ۲ دقیقه ابتدایی برای آشنایی با آزمون، ۱۶ دقیقه تست‌های آزمون و ۲ دقیقه آخر برای ارزیابی اعتبار آزمون بوده که مرحله آرام سازی نام دارد.

تست iva در واقع یک تست برای ارزیابی توجه در هر دو زمینه دیداری و شنیداری و عملکرد کنترل تکانش است. به عبارت ساده‌تر این آزمون توجه دیداری و توجه شنیداری را به صورت جدا از هم بررسی کرده و نتیجه را به ما اعلام می کند. در این آزمون دو عامل اصلی یعنی کنترل پاسخ و توجه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

این آزمون در مرحله اصلی خود از ۵۰۰ محرک دیداری و شنیداری استفاده می کند. همچنین این نرم افزار تنها برای افراد ۶ تا ۹۶ سال قابل اجراست و بازه سنی پاین‌تر و بالاتر نرم افزار شروع آزمون را قبول نمی‌کند. همچنین باید گفت بهترین زمان توصیه شده برای انجام این آزمون، بین ساعت ۸ صبح تا ۸ شب می‌باشد.

به دلیل اینکه سؤالات در یک ترکیب شبه تصادفی از محرک‌های بصری و دیداری نمایش داده می‌شوند، توانایی فرد برای تغییر مجموعه‌های شناختی را به چالش می‌کشد.

مدیریت این تست به صورت خودکار است و می‌تواند نمایشی ترکیبی از محرک‌های شنوایی و دیداری باشد. رایانه، همه دستورالعمل‌های تست را برای بیمار بیان می‌کند و اگر فرد متوجه نشد و یا نیاز به راهنمایی بیشتر داشت، توسط آزمونگر راهنمایی می شود.

آشنایی با محصول نرم افزار IVA2

 

مراحل آزمون iva2

وظیفه این تست بسیار ساده است. این برنامه فرد را ملزم می‌کند در زمان شنیدن یا دیدن یک هدف خاص بر روی موس کلیک کنید و زمانی که چیزی به غیر از هدف تعیین شده را می بیند و یا می شنود بر روی موس کلیکی نداشته باشد. در اینجا هدف مورد نظر عدد ۱ است و عدد غیر هدف عدد ۲ می باشد.

دستور کلی آزمون این است “هر زمان عدد ۱ را دیدی و یا شنیدی کلیک کن” ارائه آزمون نیز به این صورت می باشد، که اعداد ۱ یا ۲ یا به صورت تصویر نمایش داده می شود و یا به صورت صدا و کلام گفته می شود.

این ابزار می‌تواند با سنجش انواع مختلفی از کلیک‌های نامناسب انجام شده روی موس بیش فعالی را مورد بررسی قرار دهد.

 

تست iva2 به طور کلی شامل سه مرحله است:

۱-مرحله اول که نرم افزار از آن به عنوان دست گرمی نام می برد، دستورهای اولیه داده می شود و در صورت خطا، اشتباه را به فرد یادآوری می‌کند که اشتباه چه چیزی بوده است.

۲-مرحله تمرینی که در آن فرد جهت انجام آزمون آماده می شود. در این مرحله در صورتی که آزمودنی به اشتباه پاسخی دهد، نرم افزار به ایشان از طریق دستور کلامی هشدار می دهد که اشتباه کرده است.

۳- مرحله انجام تست که اجرای آزمون اصلی است. دیگر در این مرحله آزمون در صورت خطا، پیامی داده نمی شود و فرد باید در انجام آزمون دقت کند.

 

اعتبار تست iva2

در حال حاضر تست iva2 تنها آزمون CPT یا آزمون عملکرد پیوسته است، که نتایج آن با fMRI و QEEG معتبر شده است.

به عبارت دیگر یافته‌های آزمون IVA2 با نتایج حاصل از fMRI (تصویر برداری تشدید مغناطیسی عملکردی) و QEEG (نقشه مغزی) همبستگی و رابطه مشخص و مشابهی دارد. یعنی نتایج حاصل از هر کدام آنها، نتیجه تقریبا یکسانی را در بررسی عملکرد توجه فرد نشان خواهد داد و نتایج آنها نزدیک به هم است.

تحقیقات و پژوهش‌های معتبری که از این تست روی کودکان ۷ الی ۱۲ سال استفاده کرده‌اند، حساسیت حدود ۹۲ درصدی را در تعیین و شناسایی مبتلایان به اختلال بیش فعالی نشان داده‌اند.

ابزار IVA همچنین توانسته است تا ۹۰ درصد تعیین دقیقی بر روی کودکانی که به ADHD مبتلا نیستند داشته باشد.

مطالعه معتبر دیگری که برای جمعیت ترکیبی از سنین مختلف انجام شده است (از سنین ۶ الی ۵۵ سالگی) نشان داده در ۹۰ درصد مواقع توانسته است با تشخیص بالینی هماهنگ باشد.

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی