logo

درباره تومور مغز بیشتر بدانیم

آشنایی با تومور و فرق بین تومور خوش خیم و بدخیم

بدخیمی یک اصطلاح در پزشکی است که بدتر شدن و سرعت زیاد پیش روندگی بیماری را وصف می کند.این واژه بیشتر برای تومور هایی به کار می رود که رشد سریع دارند.
در تومور ها میزان بدخیمی توسط ویژگی های آناپلازی(به هم ریختگی ساختمان طبیعی سلول)،سرعت تهاجم تومور به بافت های مجاور و متاستاز به بافت های دور مشخص می گردد.بیشتر از این عنوان برای توصیف سرطان های بدخیم استفاده می کنند.
تومور بدخیم در نقطه مقابل تومور خوش خیم غیر سرطانی یا خود محدود است و این دو نشانه هایی متفاوت دارند.
تومور بدخیم به بافت های مجاور خود حمله می کند و حتی ممکن است تا بافت های دور دست گسترش یابد(متاستاز)،در حالی که تومور خوش خیم هیچ یک از این ویژگی ها را ندارد.البته بدخیم یا خوش خیم اصولا یک واژه غیر دقیق هستند و مثلا تومور ضاهرا خوش خیم می تواند بد خیم شود.
تومور بدخیم را میتوان مترادف با سرطان دانست یا به زبان ساده تر هر گونه ننوپلازی بدخیم را سرطان یا چنگار می نامند و بنابراین اصطلاح سرطان بدخیم اشتباه است.

تومور مغزی

تومور مغزی یکی تومور های بد خیم است.تومور مغزی توده یا رشد سلول های غیر طبیعی در مغز شماست.
انواع مختلفی از تومور های مغزی وجود دارد.برخی از تومور های مغزی غیر سرطانی(خوش خیم) هستند و برخی از تومور های مغزی سرطانی(بدخیم)هستند.تومور های مغزی می توانند در مغز شما(تومور های اولیه مغز)شروع شوند یا سرطان می تواند در سایر قسمت های بدن شما شروع شود و به مغز شما (تومور های مغزی ثانویه یا متاستاتیک)گسترش یابد.
سرعت رشد تومور مغز تا چه اندازه می تواند بسیار متفاوت باشد.سرعت رشد و همچنین محل تومور مغز،چگونگی تاثیر آن بر عملکرد سیستم عصبی شما را تعین می کند.
گزینه های درمانی تومور مغزی بستگی به نوع تومور مغزی شما و همچنین اندازه و محل آن دارد.
brain tomor

علائم و نشانه های تومور مغزی

علائم و نشانه های تومور مغزی تا حد زیادی متفاوت است و به اندازه،محل و میزان رشد آن بستگی دارد.
علائم و نشانه های عمومی ناشی از تومور های مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 • شروع جدید یا تغییر الگوی سردرد
در بین موارد،یکی از موارد شایع تومور مغزی تغییر الگوی مغزی است.سردرد و میگرن به علت بی خوابی یا کار زیاد افزایش می یابد که طبیعی است اما در مواقعی با بیدار شدن از خواب سر درد دارید و مداوم است که میتواند یکی از علائم تومور مغزی باشد.
 • سردرد هایی که به تدریج شایع تر و شدید تر می شوند.
 • حالت تهوع یا استفراغ غیر قابل توضیح
حالت تهوع می تواند از عواملی مانند خوردن خوراکی های مضر،مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی و … باشد که میتوان به راحتی علت آن را از این طریق بررسی کرد اما در عارضه تومور مغزی فرد حالت تهوع و استفراغ شدید و بدون هیچ علتی دچار می شود که باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

 

 • مشکلات بینایی مانند تاری دید،مضاعف دید یا از بین رفتن محیطی
دو بینی،تاری دید و یا کم سو شدن چشم ها میتواند از علائم تومور مغزی باشد.

 

 • از دست دادن تدریجی احساس یا حرکت در بازو یا پا
در بعضی مواقع بی حس شدن عضلات پا و بازو به دلیل کمبود ویتامین های مورد نیاز بدن می باشد ولی در برخی موارد حتی با دادن آزمایش هیچ کمبود ویتامین را مشاهده نخواهید کرد که باید این موضوع را دقیق تر بررسی کرد.

 

 • مشکل با تعادل
به دلیل ارتباط مستقیم بین اعصاب مغز و عضلات ممکن است از تعادل عادی مانند راه رفتن دچار مشکل شوید.

 

 • مشکل گفتاری
 • سردرگمی در امور روزمره
یکی از دلایلی که میتواند از نشانه های تومور مغزی اشاره نمود سردرگمی در امور روزانه است اما ممکن است این سردرگمی به دلیل عدم تمرکز و… باشد که دلیل کافی برای داشتن تومور مغزی نمیتواند باشد.

 

 • شخصیت یا رفتار تغییر می کند
فرد ممکن است به دلیل تشنج های صورت گرفته، سردرد های شدید و… شخصیت و رفتار تغییر پیدا کند اما مانند عامل فوق نمی تواند دلیل کافی برای این موضوع باشد.

 

 • تشنج به ویژه در شخصی که سابقه تشنج نداشته باشد
تشنج یکی از موارد شایع و متفاوت تومور مغزی است.تشنج می تواند عوامل مختلفی مانند بیماری صرع و … داشته باشد که از طریق دستگاه های نوار مغزی EGG میتوان عارضه را پی برد.
 • مشکلات شنوایی
کم شنوایی، بم شدن صدا و تشخیص ندادن صدا و جهت آن از عوامل تومور مغز است.

 

 • تومور های مغزی که در مغز شروع می شوند.

جمع بندی و نتیجه گیری

تومور مغزی یکی از بیماری های خاص است که مبتلایان به دلیل اطلاعات کافی در این زمینه مدت زمان درمان آنها افزایش می یابد و در بعضی مواقع از درمان آنها نا امید می شوند و با این مقاله سعی داشتیم که اطلاعات کافی درباره تومور مغزی را در اختیار شما قرار بدهیم تا با اقدامات پیش گیرانه و مشورت پزشکان و متخصصان در این زمینه از این عارضه در امان باشید.

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی