logo

درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک

درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک یکی از جدیدترین و کارآمدترین شیوه برای بر طرف کردن مشکل عدم تمرکز است. تحقیقات نشان داده، نوروفیدبک می تواند در درمان عدم تمرکز و افزایش تمرکز شخص کمک شایانی کند.

نوروفیدبک به مغز کمک می کند، تمرکز کرده و باعث افزایش توانایی توجه کردن، دقت بهتر، حواس پرتی کمتر، بهبود مهارت‌های اجتماعی و… می شود.

اگر با مفهوم نوروفیدبک و این روش درمانی آشنایی ندارید، می توانید قبل از خواندن این مقاله به کمک سری مقالات زیر با نوروفیدبک آشنا شوید.

عدم تمرکز یا حواس‌پرتی

برای آشنایی با شیوه درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک بهتر است، در ابتدا ببینیم اصلا عدم تمرکز یا همان حواس پرتی که عموم مردم می گویند در واقع چیست؟حواس‌پرتی یا نداشتن تمرکز این روزها برای خیلی از ماها تبدیل به یک مشکل بزرگ و اساسی شده است. احتمالا خیلی از ما با چالش تمرکز نداشتن روی کاری که در حال انجام آن هستیم مواجه شده‌ایم.

این امر باعث طولانی شدن کارها و تبدیل شدن یک کار کوتاه به یک فعالیت چند ساعته و عقب افتادن از کار و زندگی می شود. البته اگر این عدم تمرکز برای دانش‌آموزن و دانشجویان رخ دهد، مسئله خیلی جدی‌تر است و باعث افت تحصیلی در آنان خواهد شد.

امروزه مردم چندین کار را به‌طور هم‌زمان با هم انجام می‌دهند. چند شغله بودن، مسئولیت‌های خانه و خانواده، وظایف شخصی و مشکلات دیگر ذهن افراد را بیش از حد مشغول کرده و باعث شده هوشیار ماندن و تمرکز کردن سخت‌تر از قبل شود.

گاهی وجود فشارهای عصبی یا استرس نیز باعث می شود، افکار مختلف یا خاطرات به ذهن شما هجوم بیاورند و تمرکز خود را از دست ‌دهید. البته عدم تمرکز در بعضی از افراد هم ممکن است به دلیل وجود اختلال مغزی در آن‌ها رخ دهد، اما این مشکل در افراد عادی نیز دیده می شود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید: تاثیر نوروفیدبک در ورزشکاران

عدم تمرکز چیست؟

تمرکز یکی از حالت‌های ذهن انسان است، که در اصطلاح یعنی حفظ و نگهداری توجه و تمرکز حواس، روی موضوعی معین و خاص. در حالت تمرکز باید قدرت بیرون کردن تمام فکرهای غیر لازم را داشته باشیم و بتوانیم سایر ایده‌ها و احساسات خارج از موضوع را از خود دور کنیم.در واقع داشتن تمرکز یعنی به جای اینکه به موضوعات مختلف فکر کرده و خود را بی‌دلیل درگیر افکار و کارهای دیگر کنیم، زمان و انرژی خود را تنها صرف انجام یک کار کنیم.

بنابراین تعریف عدم تمرکز هم این می شود: که فرد نمی‌تواند توجه خود را روی یک موضوع یا فکر خاص ثابت نگاه دارد و توانایی کنترل و هدایت افکار در جهت خاص را ندارد. در نتیجه موضوعات دیگر حواس او را پرت می‌کند.

عدم تمرکز مشکلی گسترده میان انسان‌هاست که ربطی به سن، جنسیت و ملیت ندارد.

تمرکز کردن گاهی ساده و گاهی سخت است. در واقع در موضوعاتی که نیاز به تفکر و تجزیه و تحلیل دارند، تمرکز مشکل و در موضوعاتی که جنبه تفریحی و سرگرمی دارند، بسیار آسان است.

علت عدم تمرکز چیست؟

حواس پنجگانه ما مدام در حال دریافت اطلاعات در محیط اطراف است. گاهی اوقات نیاز داریم چند تا از این حواس را هم زمان روی یک موضوع خاص متمرکز کنیم. وقتی نتوانیم این کار را انجام دهیم، اصطلاحا می‌گویم دچار حواس‌پرتی یا عدم تمرکز حواس شده‌ایم.به طور کلی می‌توان گفت عوامل درونی و بیرونی در عدم تمرکز حواس نقش دارند. حواس پرتی یا علت بیرونی و محیطی دارد و یا منشاء آن درونی و ذهنی است و علت آن از درون خود ما برمی‌خیزد.

عوامل عدم تمرکز درونی و ذهنی:

عوامل حواس پرتی درونی و ذهنی، اشکالات فکری انسان و اندیشه‌هایی است که مانعی بر سر راه توجه و تمرکز ایجاد می کنند. از جمله عوامل درونی عدم تمرکز می‌توان، به افکار، احساسات، ترس‌ها، درد، رنج، غم، نگرانی، گرسنگی و تشنگی، خشم و شادی، سردرد و …اشاره کرد.

عوامل عدم تمرکز بیرونی و محیطی:

عوامل حواس پرتی بیرونی و محیطی، آنچه که به محیط پیرامون فرد ارتباط پیدا می کند و یا تحریکات غیر عادی که توسط حواس مختلف انسان ایجاد می شوند. مانند نور شدید و نور ضعیف، صداهای ناهنجار، روشن بودن رسانه‌ای صوتی و تصویری و هر آنچه که توسط حواس پنجگانه از محیط دریافت می‌شود می‌توان اشاره کرد.

درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک

کنترل ذهن برای بعضی افراد ساده و برای بعضی افراد هم سخت و گاهی طاقت‌فرسا است. افراد در دسته دوم برای دست یافتن به تمرکز نیاز به آموزش و تمرین دارند.تمرکز یک فرآیند آگاهانه و عمدی است. یعنی شما هر وقت بخواهید باید بتوانید روی موضوع یا کار مورد نظر خود تمرکز کنید. پس اگر این مهارت را ندارید، می‌توانید با روش‌های کمکی و یا درمانی افزایش تمرکز این توانایی را در خودتان افزایش دهید.

داشتن تمرکز و ذهن روشن برای یادگیری و مهارت‌های زندگی بسیار موثر و مهم است. البته مبحث تمرکز در حوزه کودکان بسیار مهم‌ و حیاتی‌تر است. زیرا فرآیند یادگیری به‌ طور مستقیم به تمرکز در کودکان مربوط است و عدم تمرکز میزان یادگیری را پایین می‌آورد و باعث افت تحصیلی کودک می‌شود.

بسیاری از جنبه های عملکرد مغز در تمرکز موثر هستند. بنابراین شما در فرآیند درمان عدم تمرکز با مسئله‌ای پیچیده مواجه هستید. راه‌های درمانی زیادی برای افزایش تمرکز وجود دارد مانند: درمان با دارو، آموزش درمانی، مشاوره و…

اما در برخی از موارد دارو، کاری از پیش نمی برد و یا عوارض جانبی نشان می دهد. در آموزش درمانی و مشاوره نیز گاهی شخص انگیزه‌‌ و اراده کافی برای رعایت کردن دستورات و تمرینات مشاور را ندارد.

بنابراین باید از روش های دیگری برای درمان استفاده کرد. نوروفیدبک یکی از بهترین، جدیدترین و موثرترین شیوه‌ی درمان عدم تمرکز در حال حاضر است.

نوروفیدبک علاوه بر اثرات درمانی که نشان می‌دهد، برای برخی کارکردهای مغز حالت ارتقا دهنده دارد. بسیاری از مدیران، دانش آموزان، ورزشکاران، دانشجویان و افراد زیاد دیگری هستند، که در حرفه و رشته خود به افزایش تمرکز نیاز دارند. آنها برای بهتر کردن تمرکز و بالا بردن دقتشان از نوروفیدبک استفاده می‌کنند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید: نوروفیدبک و مدیریت خشم

مکانیسم درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک

درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک مکانیسمی برای متعادل کردن قدرت مغز است، که می توان با کمک آن فعالیت مغز را بهبود داد.نوروفیدبک روشی برای آموزش دادن مغز است، تا مغز یاد بگیرد چگونه کارکرد خود را تنظیم کند و به حالت متعادل در آید. به وسیله این روش شما به مغز خود آموزش می دهید که چطور امواج خود را کنترل کند.

آموزش مغز یک راه قدرتمند در بهبود تمرکز است. می‌توان از نورفیدبک برای تحریک و سرعت بخشیدن به مغز استفاده کرد و باعث بیدار شدن یا هوشیار شدن مغز شد. برای آن که بتوان نوروفیدبک را با توجه به نیازهای دقیق به کار برد، می توان از نقشه مغزی استفاده کرد.

نوروفیدبک روشی است که در آن با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی بازخوردها و واکنش های فیزیولوژیکی و غیر اردای انسان به او شناسانده می شوند.

در نتیجه فرد قادر خواهد بود، عوامل و ایراداتی که موجب کاهش تمرکز و حواس پرتی در او می شوند را به تدریج حذف نموده و با جایگزین کردن اعمال دیگر تمرکز را بهبود داده و سبب ارتقای عملکردی مغز خود شود.

نوروفیدبک و عدم تمرکز

روش نوروفیدبک در درمان افراد مبتلا به حواس پرتی و نداشتن تمرکز کاربردی بسیار دارد و امروزه یکی از روش های پرطرفدار حوزه پزشکی و روانشناسی برای درمان بسیاری از بیماری های مرتبط با مغز است.این روش هیچ گونه عوارضی بر فرد درمان شده بر جای نمی گذارد و یک درمان غیر دارویی برای رفع اختلال های تمرکز و یا کمبود توجه است.

در حال حاضر بیش از هزار مرکز در آمریکا جهت افزایش توانایی های ذهنی و تقویت تمرکز و حافظه استفاده می شود.

همچنین تقریبا تمامی مراکز مهم و موثر دنیا مانند سازمان ناسا، بازیکنان تیم‌های فوتبال لیگ‌های اروپا و مدیران شرکت‌های بزرگ و بسیاری از موسسات آموزشی و کادر پزشکی و… از این روش برای بهبود کارایی استفاده می کنند.

به تازگی نیز در ایران نوروفیدبک و بیوفیدبک جهت بسیاری از بازیکنان تیم های شطرنج و تیر اندازی و توسط بسیاری از پزشکان و متخصصین و دانشجویان و محصلین در حال استفاده روز افزون می باشد.

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی