logo

دستگاه eLab و الکتروفیزیولوژی خارج سلولی در مدل حیوانی

دستگاه eLab در واقع یک آزمایشگاه کامل الکتروفیزیولوژی خارج سلولی در مدل حیوانی است. در سری مقالات قبل با تعریف الکتروفیزیولوژی و انواع الکتروفیزیولوژی کلاسیک و تکنیک‌های ثبت داخل و خارج سلولی آشنا شدیم.

 

در مطلب پیش رو نگاهی خواهیم انداخت، به دستگاه eLab و کاربردهای آن در حوزه الکتروفیزیولوژی در مدل حیوانی که در ثبت‌های خارج سلولی و ثبت سیگنال‌های زیستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای درک بهتر کارایی این دستگاه می‌توانید نخست مقالات زیر را بخوانید.

 

ویژگی‌ دستگاه eLab

همانطور که گفتیم دستگاه eLab پرتو دانش، در واقع یک آزمایشگاه کامل الکتروفیزیولوژی در اختیار شما قرار می‌دهد، که می‌توانید از میزان دقت بالای آن لذت ببرید.

همچنین شما می‌توانید توسط این دستگاه سیگنال‌های عصبی (Single-unit, LFP, EEG) را تنها توسط یک الکترود به طور همزمان ثبت کنید.

 

از برخی ویژگی‌های دستگاه eLab پرتو دانش، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • ثبت همزمان سیگنال‌های EXG ,LFP و تک واحدی به صورت همزمان از یک تک الکترود
  • داده برداری بسیار دقیق با وضوح بالا
  • تا ۸ کانال مبدل آنالوگ به دیجیتال ۲۴ بیتی و نمونه برداری ۵۰ کیلو در ثانیه
  • انتقال داده به صورت بیسیم و USB
  • ۲ کانال مبدل دیجیتال به آنالوگ و۲ کانال تحریک مکانیکی
  • ایده آل برای پژوهش‌های انسانی و حیوانی
  • بسیار سبک و قابل حمل، راه اندازی آسان و سریع
  • همراه با ابزارهای جانبی جهت انواع ثبت‌های مغزی
  •  

کاربردهای دستگاه eLab

همانطور که می‌دانید دقت بالا در ثبت سیگنال‌های زیستی از مهمترین ویژگی یک دستگاه الکتروفیزیولوژی می‌تواند باشد، که دستگاه eLab پرتو دانش از این مزیت برجسته برخوردار است. بی شک دقت بالا در ثبت سیگنال‌ها‌، یک مزیت قدرتمند برای پژوهشگر خواهد بود.

دستگاه eLab به شما یک آزمایشگاه الکتروفیزیولوژی کامل و کاربر پسند ارائه می دهد، که در اجرای انواع پژوهش‌های الکتروفیزیولوژی بسیار دقیق عمل می‌کند.

دستگاه eLab پرتو دانش برای شما بیش از ۲۰ دستگاه را در یک دستگاه جمع آوری کرده است. برخی از کارایی‌های این دستگاه عبارتند از :

 

دستگاه eLab و ثبت تک واحدی

دستگاه eLab به شما اجازه می‌دهد، دقیق‌ترین ثبت از سیگنال تک نورون‌های مغز و نخاع را داشته باشید. با استفاده از تقویت کننده نوآورانه شما دارای بالاترین رزولوشن (۲۴Bits / SPS) سیگنال و کمترین نویز می شوید. نرم افزار eProbe به شما یک ابزار شنیداری باور نکردنی برای شنیدن شلیک هر نورون اختصاصی که توسط eLab تشخیص داده می شود را می‌دهد.

 

ثبت پتانسیل عمل

پتانسیل میدان خارج سلولی منابعی هستند، که توسط فعالیت جمعی بسیاری از سلول‌ها تولید می‌شود. eLab به شما این امکان را می‌دهد، که سیگنال های بسیار دقیق LFP را در هر دو حالت In vivo و in vitro ثبت بگیرید. همچنین نرم افزار eProbe با تمام ابزارهای تجزیه و تحلیل سیگنال LFP همراه است.

 

پتانسیل های برانگیخته (EP)

پتانسیل برانگیخته یا پاسخ برانگیخته، یک پتانسیل الکتریکی است که در یک الگوی خاص از یک قسمت بخصوص از سیستم عصبی، به ویژه مغز انسان یا حیوانات دیگر، بعد از ارائه محرکی مانند یک فلاش نور سبک یا یک صدای خالص ثبت شده است.

 

رابط مغز و رایانه (BCI)

رابط مغز و کامپیوتر (BCI)، که گاهی اوقات به عنوان رابط کنترل عصبی (NCI)، رابط ذهن-ماشین (MMI)، رابط عصبی مستقیم (DNI) یا رابط ماشین و مغز (BMI) نامیده می‌شود. از مجموعه‌ای از سنسورها و اجزای پردازش سیگنال تشکیل می‌شود، که فعالیت مغزی فرد را مستقیماً به یک سری سیگنال‌های ارتباطی یا کنترلی تبدیل می‌کند.

 

سیگنال مغز، عضله و چشم

دستگاه eLab اجازه می‌دهد، تا شما یک ثبت دقیق سیگنال (Electroencephalography (EEG و (Electrocorticography (ECoG داشته باشید. سیگنال الکترومیوگرافی (EMG) که فعالیت الکتریکی تولید شده توسط عضلات اسکلتی است، نیز می‌تواند توسط eLab شناسایی و ثبت شود. نرم افزار eProbe به شما یک صفحه را نشان می دهد، که دامنه تمام محدوده های امواج EEG را نشان می‌دهد.(۱Hz -100Hz)

 

مدل صرع با کیندلینگ الکتریکی

Kindling یک مدل رایج برای بررسی تشنج و صرع است که در آن با القای مکرر تحریک الکتریکی، رفتار تشنجی ناشی از آن شکل می‌گیرد. برای مطالعات صرع، می توانید eLab را به کار ببرید. این شامل یک تحریک کننده الکتریکی است، که به شما اجازه القای تشنج را می‌دهد. پس از ثبت سیگنال، می‌توانید با استفاده از نرم افزار eProbe، چرخه را تحلیل کنید.

 

دستگاه eLab و مطالعات هدایت عصبی

دستگاه eLab به شما یک مجموعه غنی برای مطالعات هدایت عصبی می‌دهد. با توجه به محرک قدرتمند و الکترودهای همراه با eLab و همچنین مدیریت انعطاف پذیر پروتکل‌ها در نرم افزار eProbe، شما می‌توانید پارامترهای هدایت عصبی تهاجمی را برای یک کلاس بزرگ از حیوانات و یا افراد انسانی بررسی کنید.

 

ثبت سیگنال قلبی (ECG)

دستگاه eLab دارای همه‌ی مواردی است، که برای ضبط فعالیت الکتریکی قلب (ECG / EKG) مورد نیاز است. مقدار کلی و قطبیت الکتریسیته قلب در هر لحظه در طول چرخه قلبی ثبت می‌شود. نمودار الکتروکاردیوگرام و آنالیز آن در نرم افزار eProbe موجود است.

دستگاه eLab قابل اجرا در انواع موضوعات و حیوانات
دستگاه eLab بیش از ۲۰ دستگاه را در یک دستگاه برای تحقیقات الکترو فیزیولوژیکی جمع آوری کرده است. شما با وجود دستگاه eLab پرتو دانش، دستگاه‌های زیر را در اختیار خواهید داشت :

 

 

آشنایی با دستگاه الکتروفیزیولوژی حیوانی

 

نرم افزار eProbe + دستگاه eLab

استفاده از نرم افزار eProbe در کنار دستگاه eLab، هر آنچه که یک آزمایشگاه الکتروفزیولوژی نیاز دارد را برای شما فراهم می‌کند.

این نرم افزار همه چیزهایی را که برای تجزیه و تحلیل سیگنال‌های الکتروفیزیولوژیکی عصبی لازم است به شما ارائه می دهد.

 

سیگنال‌های تک واحدی
ابزارهای بسیار قدرتمند در تمایز و خوشه‌بندی اسپایک‌ها
۸ کانال آنالیز PSTH و آنالیز دامنه و فرکانس
نمایشگر صوتی سیگنال خام و اسپایک‌ها
آنالیز مربوط به سیگنال‌های تک واحدی نخاعی

 

سیگنال‌های پتانسیل میدانی
مدل های مختلف آنالیز پتانسیل میدانی (استاندارد ، PS ,VP EPSP)

 

 

 

مدل صرع و کیندلینگ

طراحی انواع مدل‌های تحریک الکتریکی صرع و کیندلینگ، شمارش اسپایک‌ها و آنالیز فرکانسی متناسب با پالس‌های تحریکی

 

آنالیز EEG , ECG , EMG

ابزار آنالیز همزمان تبدیل فوریه سریع (FFT) در محدوده سیگنالی ۱ تا ۵۰۰ هرتز

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی