logo

ربات بیوفیدبک و نوروفیدبک

در تکنیک درمانی بیوفیدبک و نوروفیدبک، ربات بیوفیدبک می‌تواند برای ایجاد انگیزه و ذوق و شوق در کودکان برای انجام فعالیت‌ها و دستورات درمانی، یا حتی برای بزرگسالان مورد استفاده قرار گیرد.

در روش درمانی بیوفیدبک و نوروفیدبک، دستگاه بیوفیدبک با کمک ابزارهای الکترونیکی، اطلاعاتی را در مورد اعصاب و عضلات و فعالیت‌های خود مختار بدن اندازه‌گیری و پردازش می‌کند.

در نهایت این اطلاعات را در قالب فیدبک صوتی یا تصویری به بیمار و پزشک معالج او نشان می‌دهد. با کمک فیدبک‌های صوتی و تصویری فرد می‌تواند کنترل بهتری روی عملکرد اندام‌هایش پیدا کند.

با استفاده از ربات بیوفیدبک به جای دادن فیدبک صوتی و تصویری از حرکات این ربات برای دادن فیدبک به بیمار استفاده می‌کنیم.

امروزه در سراسر دنیا، با درمان‌هایی مانند روش استفاده از ربات در توانبخشی عصبی (Robotics neuro-rehabilitation) می‌توانیم، از بیوفیدبک در کاردرمانی استفاده کرده و تاثیرگذاری بیشتری داشته باشیم.

 

در این شیوه سنسورهایی روی قسمت مورد نظر بدن بیمار قرار داده می‌شود و سیگنال‌های زیستی از اندام مورد نظر دریافت می‌شود. این سیگنال‌ها توسط نرم افزار پردازش شده و به ربات منتقل می‌شود.

 

آشنایی با محصول دستگاه بیوفیدبک عضله

در این مرحله ربات به جای همان فیدبک صوتی یا تصویری به کار می رود، که شخص مراجعه کننده به آن نگاه می‌کند و از حرکات ربات فیدبک می‌گیرد.

این فیدبک‌ها را می‌توانیم از عضله، ضربان قلب، دمای بدن (در موارد میگرن از آن استفاده می‌شود)، امواج مغزی و… ثبت کنیم.

این ربات با فرآیند حرکت و ایستادن خود به بیمار نشان می‌دهد، عملی که قرار است انجام دهد را درست انجام داده یا خیر. اینگونه با فیدبک دادن به بیمار و مراجعه کننده می‌توانیم حرکات لازم را برای درمان یا ارتقا عملکرد فرد به او آموزش دهیم.

 

در ۲ ویدیوی زیر، توضیحات دکتر نادر علیرضالو و دکتر غزل خراجی را درباره کارکرد ربات بیوفیدبک در درمان با روش بیوفیدبک و نوروفیدبک با هم می‌بینیم.

 

توضیحات دکتر نادر علیرضالو، کاردرمانگر و دکتری علوم شناختی در مورد کاربرد بیوفیدبک و ربات

 

توضیحات دکتر غزل خراجی در مورد دستگاه eWave و کارکرد ربات در درمان با بیوفیدبک

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی