logo

برتری و مزایای دستگاه eWave نسبت به سایر محصولات

eWave، برتری و مزایای دستگاه نسبت به سایر محصولات

در این مقاله قصد داریم تا  دستگاه نوروفیدبک eWave را از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری  با سایر دستگاه های موجود در بازار مقایسه کنیم و به برتری های این دستگاه نسبت به سایر محصولات اشاره کنیم.

در ابتدا لازم است بدانیم،  برای تهیه ی هر وسیله ی الکترونیکی، اعم از لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و… بررسی یکسری از پارامتر ها حائز اهمیت است. هر دستگاه می بایست از لحاظ فنی، اقتصادی، خدمات پشتیبانی و گارانتی مورد بررسی قرار گیرد.

 

مشخصات فنی

۱٫ سرعت نمونه برداری (Sample Rate):

یکی از ویژگی های مهم دستگاه سرعت نمونه برداری آن است. هرچه سرعت نمونه برداری بیشتر باشد، قطعا در هر ثانیه سیگنال های بیشتر و با وضوح و کیفیت بالاتری دریافت خواهد شد. همانطور که می دانید دستگاه نوروفیدبک eWave یک دستگاه EEG چند کاناله است. سرعت نمونه برداری هرکانال در دستگاه ۲ تا ۸ کاناله ۱ کیلو بر ثانیه است. یعنی در هر ۱ ثانیه ۱۰۰۰ نمونه قابل برداشت است.

  • مقایسه با سایر:

سرعت نمونه برداری دستگاه های نوروفیدبک وارداتی، ۱۰ برابر از eWave کند تر می باشند. زیرا تکنولوژی دستگاه های وارداتی عمدتا مربوط به یک دهه قبل می باشد.

  • نتیجه:

از آنجایی که سرعت نمونه برداری دستگاه های وارداتی معمولا پایین است، سیگنال های سرعت بالا و فرکانس بالا را نمی توان دریافت کرد و ماکسیمم، سیگنال ها با فرکانس ۶۰ هرتز قابل دریافت هستند.
با سیستم نوروفیدبک  eWave ما می توانیم فرکانس های ۱۰۰ هرتز و بالای ۱۰۰ هرتز را دریافت و ثبت کنیم . االبته فرکانس های بالای ۱۰۰ هرتز در EEG  کاربرد ندارند ولی در ثبت سیگنال های عضله کاربرد ویژه و مهمی دارند.

 

۲٫ مبدل آنالوگ به دیجیتال (A to D):

دومین مورد قابل بررسی در مشخصات فنی دستگاه مبدل آنالوگ به دیجیتال یا A to D است . می دانیم دستگاه EEG یک آمپیلیفایر و تقویت کننده ی سیگنال های   EEG است. این پارامتر نشان دهنده نرخ دیجیتال کردن دیتا می باشد.

  • مقایسه با سایر:

    دستگاه eWave دارای A to D 24 بیت است که این ویژیگی تا ۲ به توان ۲۴ برلبر وضوح بیشتری فراهم می کند. این درحالیست که دستگاه های وارداتی دارای A to D 13 بیت و ۱۶ بیت هستند. به غیر از وارداتی هایی که طی سال های اخیر و با تکنولوژی جدید ساخته شده باشند.

  • نتیجه:

وقتی این پارامتر ضعیف باشد مجبور به انچام پیش تقویت (Pre Amplifire) که اصطلاحا Gain نام دارد، می شویم. هرچه عدد این پارامتر بالاتر باشد امتیاز منفی برای دستگاه محسوب می شود. زیرا هرچه بیشتر پیش تقویت (Pre Amplifire) انجام شود همراه سیگنال نویز هم تقویت می شود. تقویت نویز سبب حساسیت بیشتر دستگاه به انواع نویز و آرتیفکت خواهد شد. هنگامی که gain  پایین باشد با دریافت سیگنال و ارسال به کامپیوتر، دستگاه اشباع نشده ونویز زیادی دریافت نمی کند.

 

۳٫ تقویت کننده یا امپلیفایر DC، تفاضلی:

مورد دیگر DC  بودن امپلیفایر و تفاضلی بودن آن است. دستگاه ها دارای LPF ) Low Pass Filter) هستند. یعنی فیلتر پایین گذر که فرکانس های زیر ۱ هرتز رو فیلتر می کند. دستگاه های قدیمی این ویژگی را ندارند.
دستگاه eWave  مجهز به امپلیفایر DC می باشد که سیگنال ها را از فرکانس صفر هرتز و برای ثبت EEG سیگنال ها را از فرکانس ۱ هرتز به بالا دریافت می کتد.
امروزه با رواج و پرطرفدار شدن مبحث پتانسیل آهسته ی مغز(  Slow Cortical Potenti) در دنیای علم، دستگاه های دارای امپلیفایر تفاضلی از اهمیت ویژه ای برخوردار شده اند. این پارامتر امکان ثبت پتانسیل های آهسته ی مغز را فراهم می کند. همچنین این ویژگی باعث می شود که دستگاه علاوه بر EEG بتواند سایر سیگنال های زیستی ازجمله دما، تنفس و مقاومت پوست را هم دریافت و ثبت کند.

  • مقایسه با سایر:

eWave  دستگاه ۲ تا ۸ کانال واقعی است. برخلاف دستگاه های دیگه که ادعا می شود ۲ کاناله  هستند ولی عملا ۱ کانال دارندو طوری تنظیم می شوند که یکی از کانال هاشون ثبت سیگنال های EEG و دیگری EMG و … را انجام دهد. برای مثال، یکسری از دستگاه های ۲ کاناله وارداتی دارای ۱ امپلیفایر هستند که سیگنال های EEG را دریافت می کند و کانال دیگر نیز بستگی به سنسوری دارد که تهیه می شود.

  • نتیجه:

eWave یک دستگاه چند کاناله ی واقعی است.  eWave در اصطلاح یک EXG است. یعنی دستگاه کاملی که علاوه بر سیگنال های مغزی، سایر سیگنال های زیستی توسط آن قابل دریافت و ثبت هستند.از جمله ECG,EEG,EMG و EOG که سرعت نمونه برداری در این موارد نیز بالاست و A to D همان ۲۴ بیت می باشد.

پارامتر های دیگری هم که وجود داره و از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، مانند:

۴٫ ایزوله بودن :

هر دستگاه دارای امپلیفایر باید ایزوله باشدچراکه دستگاه به بدن یک انسان متصل خواهد شد. می بایست به لحاظ الکتریکی ایمن و ایزوله باشد.

۵٫ اتصال وایرلس:

داشتن قابلیت ارسال سیگنال و دیتا با بلوتوث و هم یو اس بی همزمان یکی دیگر از مزایای این دستگاه قابلیت اتصال آن به کامپیوتر از طریق بلوتوث و Wifi (اتصال وایرلس) می باشد.

۶٫ نرخ سیگنال به نویز crmm و امپدانس ورودی از دیگر ویژگی های تخصصی دستگاه است که در مقالات بعدب به آن خواهیم پرداخت.

 

پشتیبانی و خدمات پس از فروش

پشتیبانی و خدمات پس از فروش دستگاه، گزینه ایست که سوابق شرکت گویای اعتبار و برتری آن می باشد. شرکت پرتو دانش آسمان پیشرو در طراحی و تولید تجهیزات علوم اعصاب دارای ۲۰ سال سابقه و تا ۱۰ سال خدمات پشتیبانی می باشد. از جمله مشتریان این شرکت، دانشگاه های کشور هستند که به منظور انجام فعالیت های تحقیقاتی دستگاه را تهیه کرده و به کار گرفته اند. بیش از چندین هزار مقاله ISI توسط سیستم های eWave  و محصولات پرتو دانش ثبت شده اند. مشتریان عزیز می توانند روی خدمات پشتیبانی شرکت ما حساب بلند مدت باز کنند.

 

گارانتی محصول

گارانتی محصولات ما ۱۸ ماهه است. براین اساس امکان تعمیر رایگان هرنوع خرابی الکتریکی و آسیب، به مدت ۱۸ ماه وجود دارد و چنانچه خرابی اساسی باشد، دستگاه تعویض خواهد شد. لازم به ذکر است بر خلاف بعضی شرکت های وارد کننده، پس از سپری شدن و اتمام دوره ی گارانتی، هزینه ی تعمیرات بسیار کم و به صرفه خواهد بود.

 

ساخت ایران

از دیگر خصوصیات محصولات ما، بحث رقابت صادراتی است. با وجود اینکه محصول تولید و ساخت ایران است، از زمان ارائه در بازار خوش درخشیده و و با اعتماد و استقبال روز افزون مشتریان مواجه شده است. به گونه ای که سبب ترقیب شرکت های وارد کننده به تولید داخلی شده است .

نکته ی باارزش دیگر، این است که محصولات eWave در خارج از کشور نیز افتخاراستقبال مشتریان خارجی را کسب کرده است.

 

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی