logo

نوروفیدبک
در ورزش

نوروفیدبک برای ورزشکاران

نوروفیدبک یکی از مهم ترین و کاربردی ترین زیرشاخه های بیوفیدبک است که به شکل کاملا اختصاصی روی امواج مغزی کار می کند. هر چه مغز یک فرد بهتر عمل کند، آن فرد عملکرد بهتری دارد. این روش به بهبود عملکرد مغز کمک می کند و توانایی ورزشکار را برای عملکردهای حرکتی و شناختی بهبود می بخشد.

 

نوروفیدبک چگونه عمل می کند؟

نوروفیدبک یک روش غیرتهاجمی، ایمن و  بدون عوارض است که  با اصلاح امواج مغزی به درمان اختلالات گوناگون می پردازد. در این روش الکترودها یا سنسورهایی به سر و گوش ورزشکاران متصل می شوند و امواج مغزی را ثبت می کنند. این امواج از طریق رایانه به خود ورزشکار نشان می شوند. سپس تکلیفی به صورت یک بازی، فیلم و یا موسیقی به ورزشکار نشان داده می شود تا آن را با استفاده از الگوی بهینه امواج مغزی که مدنظر متخصص و درمانگر است به انجام رساند.

بسیاری از ورزشکاران حرفه ای از نوروفیدبک برای بهبود عملکرد ورزشی خود استفاده می کنند، اعضای برخی از تیم های اسکی ایالات متحده جهت شرکت در رقابت های المپیک و اعضای برخی از تیم های فوتبال در ایتالیا. در مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶، بازیکنان کشور ایتالیا نوروفیدبک را سلاح مخفی خود برای افزایش توانایی، بهبود عملکرد و پیروزی در رقابت توصیف کردند.

 

 

نوروفیدبک دقیقاً چه تأثیری بر توانایی فرد در انجام ورزش دارد؟

 

 

۱ بهبود توجه و تمرکز

برای حفظ توجه و تمرکز مغز به صورت خودکار تمام محرک های غیرمرتبط و بی اهمیت را نادیده می گیرد و صرفا محرک مورد نظر را از فیلترهای توجهی خود عبور می دهد. در حالی که در ورزش های مختلف ورزشکاران باید به محرک های متفاوت و زیادی به صورت همزمان توجه نشان دهند. نوروفیدبک توانایی فرد را برای حفظ توجه در ادامه کار و در عین حال حفظ سطح بالایی از عملکرد مغز بهبود می بخشد.

۲ بهبود کنترل عاطفی

مسلماً یکی از سخت ترین جنبه های ورزشکار بودن، توانایی عملکرد بدون تأثیرپذیری از محرک های عاطفی است. اضطراب در مورد یک بازی بزرگ در آینده یا فشار روانی برای اجرای استانداردهای بالا می تواند بر عملکرد یک ورزشکار تأثیر منفی بگذارد. نوروفیدبک خلق و خو و ادراک عاطفی از جمله ادراک و توانایی مقابله با استرس را تثبیت می کند. این به طور کلی اضطراب را کاهش می دهد و مدیریت هیجانی لحظات پرتقاضا را آسان تر می کند. نوروفیدبک به کاهش حواس پرتی ناشی از این احساسات کمک می کند تا ورزشکار بتواند عملکرد مطلوبی داشته باشد.

۳ کاهش روند زوال شناختی

با بالا رفتن سن، علماکرد مغز به طور طبیعی در مناطق خاصی مانند حافظه شروع به زوال می کند. همانطور که یک فرد باید بدن خود را تمرین دهد تا در بهترین شکل فیزیکی خود بماند، تناسب اندام برای مغز نیز برای حفظ بهترین عملکرد آن ضروری است. نوروفیدبک به عنوان این تمرین برای مغز عمل می کند تا بالاترین توانایی خود را حفظ کند. با بالا رفتن سن یک ورزشکار، کیفیت عملکرد آنطور که به طور طبیعی ضعیف می شود، ضعیف نمی شود، زیرا مغز در بهترین حالت خود باقی می ماند.

۴ بهبود خواب

خواب فرد به طور مستقیم بر نحوه انجام تمام کارهای فکری و فیزیکی در طول روز تأثیر می گذارد. ورزشکاران برای حفظ سلامت مغز به خواب ریکاوری و ترمیمی نیاز دارند. خواب همچنین به روند بهبودی و به حفظ سلامت جسمانی ورزشکار کمک می کند. ثابت شده است که نوروفیدبک کیفیت و عمق خواب را بهبود می بخشد که به طور مستقیم موجب بهبود عملکرد ورزشکار می شود.

۵ بازیابی عملکرد مغز پس از آسیب مغزی تروماتیک

ورزشکاران به دلیل ماهیت ورزش دچار آسیب مغزی می شوند که در اثر  حادثه یا ضربات کم شدت مکرر به مغز رخ می دهد. مثلا، زمانی که یک بازیکن فوتبال پس از سال ها بازی، با سر به توپ ضربه می زند به دلیل آسیب مغزی ممکن است مشکلاتی از قبیل اختلال  توجه، تمرکز، کنترل عواطف، تعادل و اختلالاتی نظیر اضطراب، افسردگی، بی خوابی و حتی تشنج ایجاد شود. نوروپلاستیسیتی توانایی طبیعی مغز برای سازماندهی مجدد خود با ایجاد شبکه های عصبی جدید و اصلاح اتصالات می باشد.
به لطف نوروپلاستیسیتی، نوروفیدبک می‌تواند به مغز بیاموزد یک بار دیگر عملکرد طبیعی خود را انجام دهد حتی اگر سال‌ها از آسیب اولیه گذشته باشد. از طرفی نوروفیدبک را می توان دوپینگ اخلاقی برای ورزشکاران نامید. زیرا تنها با تنظیم امواج مغزی، به بهبود عملکردهای شناختی و حرکتی کمک کرده و می تواند در حیطه های گوناگون خصوصا برای ورزشکاران مفید باشد.

 

 

 

 

 

برای انجام نوروفیدبک چه دستگاهی مناسب است؟

سیستم های نوروفیدبک موجود در ایران، شامل دو دسته ی وارداتی و تولید داخل می باشند. 
دستگاه نوروفیدبک برند eWave یکی از محصولات با کیفیت و بنام تولید ایران است. این محصول با بهره گیری از دانش روز دنیا توانسته به لحاظ تکنولوژی، کیفیت و کاربری آسان با محصولات خارجی رقابت کند و جایگاه یکی از برترین سیستم های نوروفیدبک دنیا را داشته باشد. این محصول همچنین توانسته رضایت مشتریان خارج از کشور را جلب کند و موجب رونق صادرات به کشور های اروپایی و آسیایی شود.

موسسه ی پرتو دانش، طراح و تولید کننده ی دستگاه های نوروفیدبک eWave و سایر تجهیزات علوم اعصاب، آماده ی ارائه ی خدمات فروش، آموزش و پشتیبانی به متخصصین علوم اعصاب، روانشناسان و نوروتراپیست های ایران و سایر کشور ها می باشد.

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی