logo

نکات مهم در خرید دستگاه نورفیدبک و QEEG

نکات مهم در خرید دستگاه نوروفیدبک و QEEG

از جمله نکاتی که برای خرید دستگاه نوروفیدبک یا QEEG باید مورد توجه قرار گیرند:

  • تعداد کانال دستگاه
  • نوع ارتباط دستگاه با کامپیوتر
  • امکان کار با کلاه
  • تجهیزات جانبی
  • ژل و چسب مخصوص
  • برای انجام کار
  • نرم افزار های تخصصی دستگاه
  • گارانتی و پشتیبانی

 

اهمیت تعداد کانال

برای خرید دستگاه نوروفیدبک ، توجه به تعداد کانال های دستگاه  جهت ثبت های تشخیصی و انجام بیوفیدبک اهمیت بسیار زیادی دارد. به طور مثال، اگر دستگاه شما ۲ کاناله باشد دیگر قادر به ثبت کلینیکال QEEG (که یک ثبت تشخیصی است و به ۵ نقطه ی سر متصل می شود) نخواهید بود. در ضمن برای بیوفیدبک این تعداد کانال کافی نخواهد بود. پس اگر می خواهید هم ثبت کلینیکال QEEG و هم بیوفیدبک را همزمان انجام دهید، باید دستگاه ۶ یا ۸ کاناله تهیه نمایید.

به خاطر داشته باشید که بهترین و ارزشمند ترین ثبت تشخیصی با دستگاه ۲۴ کاناله یا همان دستگاه نقشه مغزی (QEEG) می باشد که امکان دریافت اطلاعات مراجع به صورت نقشه های توپوگرافی را برای ما فراهم می کند.

 

رابط دستگاه با کامپیوتر

امروزه برای خرید دستگاه های نوروفیدبک در بازار انواع زیادی وجود دارند که با کابل USB یا با فیبر نوری به کامپیوتر متصل می شوند. اما ارتباط از این طریق می تواند میزان نویز را بالا برده و در نتیجه کار تشخیصی یا درمانی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

راه حلی که امروز برای کاهش نویز در دستگاه های بروز تر به کار رفته استفاده از ارتباط بلوتوث به جای کابل USB یا فیبر نوری هست که با این روش میزان نویز به طور محسوسی کاهش پیدا می کند.

 

امکان استفاده از کلاه

می توان گفت وجود کلاه برای هر درمانگری یک نعمت است، به این صورت که با وجود کلاه شما دیگر نیازی به اندازه گیری و پیدا کردن نقاط روی سر ندارید و خیلی سریع و در کمترین زمان می توانید الکترود ها را روی سر قرار دهید و در ضمن در این روش میزان خطای اندازه گیری نیز بسیار کمتر از حالت بدون کلاه می باشد.

پس استفاده از کلاه به کار شما سرعت می بخشد و دقت کار را بالا می برد.

در دستگاه های ۲۴ کانال و QEEG علاوه بر جنس خود کلاه و شکل و حالت کلی حتی جنس الکترود ها از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند در انجام یک ثبت کم نویز موثر باشد. اکثر کلاه های ساخته شده توسط شرکت ها دارای الکترود هایی با روکش نقره یا طلا هستند که در این موارد و به مرور زمان این روکش نقره یا طلا از بین رفته و ثبت دچار مشکل خواهد شد. بهترین کلاه ها دارای الکترود های تماما نقره هستند که با گذشت زمان دچار خوردگی نمی شوند و آسیب کمتری می بینند. همچنین استفاده از سیلیکون به دلیل انعطاف بالا و مقاومت بهتر در برابر خرابی در این نوع کلاه ها اهمیت بالایی دارد.

 

تجهیزات و لوازم جانبی

از تجهیزات مورد نیاز برای این دستگاه ها می توان به گیره ی گوش برای اتصال الکترود های گراند و مرجع، کابل اتصال به زمین برای کاهش هرچه بیشتر نویز برق شهر، دیسک الکترود، ژل و چسب برای ارتباط بین الکترود و پوست سر، کلاه (که در بالا اهمیت آن گفته شد) و چست لید ها برای انجام ثبت های مختلف همچون ECG, EOG, EMG و … اشاره کرد.

 

ژل و چسب مخصوص

ما از ژل و چسب برای ارتباط هرچه بهتر الکترود ها با پوست سر استفاده می کنیم. در واقع کار ژل و چسب پر کردن فضای خالی بین الکترود و پوست سر و ایجاد یک محیط مادی برای انتفال هرچه بهتر و کم نویز تر امواج سر به دستگاه است. دستگاه ها می توانند با ژل های اولتراسوند (که به دلیل ساخت در داخل کشور بسیار مقرون به صرفه هستند) کار کنند و یا مشاهده شده که برای کار با برخی دستگاه ها باید حتما از ژل و چسب خاصی استفاده شود که با توجه به خارجی بودن این ژل و چسب ها باید ماهانه هزینه ی بالایی را فقط صرف تهیه ی ژل و چسب کرد که اصلا به صرفه نخواهد بود. پس بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که با یک ژل ساده هم کارایی لازم را داشته باشد تا در هزینه های جانبی صرفه جویی شود.

در دستگاه های ۲۴ کانال و QEEG با توجه به نوع الکترود ها و کلاه می توان از ژل و یا در نمونه های قدیمی تر از آب و نمک برای اتصال الکترود ها استفاده کرد.

 

نرم افزار های تخصصی دستگاه

با توجه به جدید بودن کار نوروفیدبک و QEEG در دنیا شما به نرم افزاری نیاز دارید که جدای از راحتی کار و در دسترس بودن امکانات بتوانید به راحتی و بدون مشکل پروتکل های جدید و بازی ها جدید و بروز را به نرم افزار خود اضافه نمایید. به طور مثال در انجام کار نوروفیدبک اگر شما برای یک کودک بیش فعال بیش از ۲ جلسه یک بازی را اجرا کنید برای جلسه ی سوم قطعا به مشکل بر خواهید خورد و دیگر انجام نوروفیدبک برای کودک جذابیتی نخواهد داشت. یا در انجام QEEG نرم افزار شما باید این امکان را داشته باشد تا بر اساس نقشه مغزی گرفته شده از فرد پروتکل مورد نیاز را طراحی و اجرا نماید.

به طور کلی برای نرم افزار می توان سه فاکتور مهم نام برد:

۱٫راحتی انجام کار و در دسترس بودن امکانات  ۲٫ امکان ساخت پروتکل های جدید ۳٫ امکان بروز کردن بازی ها

 

گارانتی و پشتیبانی

به طور کلی وجود گارانتی برای هر دستگاه الکتریکی مخصوصا در حوزه ی پزشکی لازم و ضروری می باشد. اگر دستگاهی که تهیه می کنید به هر دلیل فاقد گارانتی باشد به طور حتم در دراز مدت شما دچار مشکلات متعددی خواهید شد.

مشاهده شده که برخی از دستگاه های خارجی حتی با وجود قیمت بالا پشتیبانی و گارانتی مناسبی در کشور ما ندارند و حتی در مواردی افراد استفاده کننده از این دستگاه ها مجبور به کنار گذاشتن و از رده خارج کردن این نمونه دستگاه ها می شوند.

پس در انتخاب دستگاه حتما به گارانتی حداقل یک ساله و خدمات پشتیبانی دقت فرمایید.

 

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی