logo

پیش نیازهای ثبت و آنالیز داده EEG و مکانیسم قراردادن حسگرها

EEG چیست؟

به ثبت برآیند فعالیت الکتریکی سلول‌های قشر مخ به ویژه سلول‌های هرمی قشر مخ از سطح پوست (تغییرات ولتاژ ناشی از جریان یونی درون سلول‌های مغزی) EEG می‌گویند.

 • مزایایی EEG
  دقت زمانی بسیار بالا در حد میلی ثانیه
  مقاوم به حرکات فرد
  بی صداست
  کاملاً غیرتهاجمی
 • موارد کاربرد EEG
  تشخیص مرگ مغزی
  تشخیص بیماری صرع و تشخیص نوع صرع
  بررسی اختلالات خواب
  تعیین سطح هوشیاری

 

پیش نیاز ثبت و آنالیز داده EEG
برای انجام نوروفیدبک بر مبنای EEG نیاز به دستگاه ثبت EEG، پروتکل اصلاح امواج مغزی بر مبنای بیماری/اختلال و یا تداخل مدنظر، محیط مناسب ثبت، نرم افزار ثبت و نمایش  و تکنسین آگاه از ثبت EEG و نوروفیدبک می‌باشد.

 

در دستگاه‌های EEG بسته به کاربرد، ۳ تا ۲۵۶ عدد الکترود روی پوست سر قرار می‌گیرد. برای کاربردهای بالینی معمولاً بین ۳۲-۸ کانال EEG مورد نیاز است.

به منظور کاهش امپدانس بین سطح الکترود و پوست، از ژل استفاده می‌شود. بهترین مقدار امپدانس تماسی بین ۱ تا ۱۰ کیلو اُهم است.

امپدانس بیش از ۱۰ کیلو اهم می‌تواند سبب ایجاد آرتیفکت شود. همچنین مواردی از قبیل: خشک شدن ژل، عرق کردن پوست سر، حرکات فرد (پلک زدن، تنفس و…) در ثبت سیگنال‌ها تأثیر منفی دارند.

 

یکی از ثبت‌های مورد نیاز برای نوروفیدبک، ثبت پایه است که یکی از حالت‌های آن فرد مورد آزمایش در وضعیت چشم باز بدون حرکت است. در این حالت، ثبت از ناحیه Cz در سیستم بین‌المللی ۲۰-۱۰ صورت می‌گیرد.

برای نشان دادن پروتکل ثبت و محل قرارگیری الکترودها می‌توان از پانل Image استفاده کرد و عکس پروتکل را در صفحه نمایش داد.

بعد از فراهم ساختن مقدمات ثبت (مثلاً قرار دادن الکترودها بر روی سر، اتصال الکترودها به دستگاه eWave و اتصال دستگاه به کامپیوتر) لازم است.

 

مکانیسم قراردادن حسگرها:

 • کلاهک الکترود از نقره، طلا و یا قلع ساخته شده است. کلاهک‌ها معمولاً با ژل خاصی که رسانای الکتریکی است آغشته می‌شود. کلاهک‌ها را با چسب رسانای Ten ۲۰ آغشته می‌کنند.
 • قبل از اتصال حسگرها با الکل یا ژل تمیز کننده مثل (Nuprep) ژل تمیزکننده و آماده کننده پوست برای EEG و ECG تمیز می‌شوند.
 • الکل را روی پنبه یا پد ریخته و موها را کنار زده و پوست سر را در محل مورد نظر تمیز کنید. مطمئن شوید که حداقل مو زیر سنسور باشد. حسگر (حسگرهای) دیگر را به نرمه گوش وصل کنید.
 • با انتخاب سربرگRecord  به صفحه ساخته شده برای ثبت باز گردید. بر روی علامت شروع کلیک کرده و سیگنال ثبت شده را مشاهده می کنیم. برای نمایش بهینه سیگنال، مقادیر V / D و T / D را در پنجره تنظیمات Scope تغییر می‌دهیم.
 • در پنجره FFT، قادر به مشاهده دامنه هر ستون فرکانسی در پنجره زمانی معین ثبت EEG در ناحیه Cz هستید.
 • می‌توان توضیحاتی برای ثبت داده در پانل  Text وارد کرد.
 • با علامت دار کردن Save Enable، داده شما در مکانی که در قسمت Record Fileتعیین کرده بودید ذخیره می‌شود.
 • شما می‌توانید داده‌های ذخیره شده خود را از قسمت Analayze بازیابی کنید.
 • مدت زمان ثبت و درصد شارژ باتری در بالای دکمه شروع نشان داده می‌شود.‌

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی