ارزیابی ClinicalQ

ارزیابی CliniqalQ یکی از ابزارهای نوین تشخیص بیماری‌ها و اختلالات مغز و اعصاب و روان ارزیابی می باشد. تشخیص صحیح و به موقع اختلالات و بیماری‌های مختلف به ویژه در زمینه مغز و اعصاب و روان کمک فراوانی به درمان بیماران می کند و امروزه فناوری‌های نوین پزشکی این امکان را بیش از پیش فراهم کرده‌اند.

همانطور که می دانید، طرز کار و فعالیت نواحی مختلف مغز بر اثر بیماری‌ها و ناراحتی های مختلف فرق می کند. به عنوان مثال امواج مغزی شما وقتی شاد و خوشحال هستید، با زمانی که غمگین و ناراحتید با یکدیگر متفاوت است.

در نتیجه می توان گفت امواج مغزی بیمار افسرده با فردی که شاد و سالم است فرق می‌کند، امواج مغزی کودک بیش فعال متفاوت از کودک سالم است. امواج مغزی در نواحی مختلف مغز در جریان بیماری های اعصاب و روان و آسیب‌های مغزی نسبت به زمان سلامت اشخاص تفاوت پیدا می کنند.

برای مثال در بیماری افسردگی دامنه امواج مغزی در نیمکره چپ به خصوص در ناحیه پیشانی طرف چپ، فعالیت کمتری از طرف راست دارد و یا در جریان بیش فعالی، در خط وسط و بالای مغز امواج مغزی آهسته تر است .اینگونه است که ارزیابی ClinicalQ توسط امواج مغزی ثبت شده و مقایسه آن با امواج مغزی سایر افراد بیمار می تواند بیماری افراد را تشخیص دهد.

ارزیابی ClinicalQ چیست؟

ارزیابی ClinicalQ یک ارزیابی جامع با ثبت ۵ کانال امواج مغزی است. این ارزیابی به صورت یک Template جداگانه بر روی نرم افزار eProbe موجود است و با کمک مقایسه نتایج آن با دیتابیس خود، گزارش جامعی در قالب یک فایل جداگانه ارائه می دهد. ارزیابی ClinicalQ بر خلاف نقشه مغزی بر اساس دیتابیس جامعه غیر نرمال یا همان افراد دارای بیماری انجام می‌گیرد.

این روش ارزیابی که توسط دکتر Paul G. Swingle توسعه یافته است، از ۵ نقطه Cz, O1, F3, F4 و Fz امواج مغزی ثبت شده و با دیتابیس به دست آمده از ۱۵۰۰ نفر (که دارای علائم بالینی بودند) مقایسه می گردد.

امواجی که در این ارزیابی بررسی می شوند دلتا (۲ هرتز)، تتا (۳-۷)، آلفا (۸-۱۲)، SMR ریتم حسی-حرکتی (۱۳-۱۵)، بتا (۱۶-۲۵)، بتای بالا/گاما (۲۸-۴۰)، آلفای پایین (۸-۹) و آلفای بالا (۱۱-۱۲) را شامل می شود.

اطلاعات به دست آمده با این روش ما را در تشخیص ۲۵ اختلال رایج مانند افسردگی، اضطراب، بیش فعالی، اوتیسم، وسواس، اختلالات یادگیری، دردهای مزمن، سردرد، مشکلات خواب و ضعف حافظه راهنمایی می‌کند.

ارزیابی ClinicalQ کمک می کند که تشخیص دهید، مرکز اختلال در مغز فرد در کدام ناحیه از مغز است و کدام ناحیه از مغز غیر طبیعی کار می‌کند.

به طور خلاصه می توان گفت که، کلینیکال کیو وسیله‌ای است که در مغز محل اختلال و بیماری را تعیین می کند و با تجزیه تحلیل‌هایی که انجام می‌دهد درمانگر میزان و شدت آن را می تواند تشخیص دهد.

این شیوه تشخیصی هیچگونه عوارض یا تحمل دردی برای بیمار نداشته و راحتی می توان از این شیوه تشخیصی استفاده کرد.