logo

مزایا و عوارض بیوفیدبک

همیشه وقتی می‌خواهیم درمانی را شروع کنیم، همگی ما بی‌شک نگران عوارض جانبی آن هستیم. عوارض بیوفیدبک هم یکی از نگرانی‌های افرادی است که می خواهند این دوره‌های درمانی را شروع کنند، یا هم اکنون شروع کرده‌اند. اگر با بیوفیدبک آشنا نیستید سری مقالات زیر شما را با این روش درمانی بیشتر آشنا می کند.

نکات مهم در خرید دستگاه نوروفیدبک

عوارض بیوفیدبک

اینکه برای شروع یک شیوه درمانی، آن هم از نوع نوین و کمتر شناخته شده آن به دنبال شناخت عوارض آن هستید، کاملا منطقی و نشان دهنده هوش و ذکاوت شماست.

بعضی از درمان‌ها عملا عوارض جانبی جبران ناپذیر و یا غیرقابل تحملی دارند و این نگرانی را برای ما تشدید می کند.

درمان‌هایی که دارای عوارض جانبی خطرناک هستند، عملا تهاجمی می‌باشند. یعنی مثلا بخشی از بدن در طی عمل جراحی تحت تاثیر قرار می گیرد و یا دارویی شیمیایی که فرد با خطرات بالقوه آن را مصرف می کند.

اما در نوروفیدبک و بیوفدیبک ما با هیچ یک از این موارد مواجه نیستم و بیوفیدبک یک روش کاملا ایمن و بی خطر به حساب می‌آید.

در واقع به راحتی می توان گفت عوارض بیوفیدبک به صورت بالقوه هیچ است. دستگاهی که به بدن ما وصل می شود هیچ اشعه و یا سیگنالی را وارد بدن نکرده و هیچ دخل و تصرف فیزیکی و شیمیایی در بدن ایجاد نمی کنند.

تنها باید این نکته را در نظر داشت که از این روش باید برای موارد مناسب و موثر استفاده کرد. وگرنه چیزی جز اتلاف وقت و هزینه نصیب شما نمی شود. بنابراین شما باید قبل از شروع بیوفیدبک با روان‌پزشک یا درمانگر خود درباره گزینه‌های موجود صحبت کنید.

بیوفیدبک لزوما برای همه افراد ضروری نیست و ممکن است روش‌های دیگر برای وضعیت بخصوص هر فرد وجود داشته باشد که بهتر عمل می‌کنند.

اگر درمانگر شما به این نتیجه رسید که بیوفیدبک برای شما مناسب است، از تمامی روش‌های درمانی حرفه‌ای که به شما آموزش داده می‌شود، آگاه شوید.

همچنین از مقدار هزینه احتمالی تمرین‌های بیوفیدبک و هزینه‌های مربوط به دستگاه‌هایی که ممکن است خریداری کنید آگاه باشید.

بیوفیدبک یکی از گزینه‌هایی است که به شما کمک می‌کند کنترل بیشتری روی پاسخ‌ها و رفتارهای بدنی خود داشته باشید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید: نوروفیدبک پتانسیل قشر آهسته

در واقع بیو فیدبک و نوروفیدبک به مانند دستگاه فشارخون یا تب سنج عمل می کنند. که میزان انحراف عضوی از بدن از شرایط استاندارد را نشان می دهند.

این دستگاه صرفا سیگنال‌های زیستی ما را ثبت می کند و برای اینکه بتوانیم آنها را با اراده خود در جهت بهبود تغییر دهیم، این سیگنال‌ها را در مانیتور به ما نشان می دهد. سنسورهایی نیز که به بدن و یا سر فرد در نورفیدبک با بیوفیدبک نصب می شوند، تنها برای دریافت این سیگنال‌ها کابرد دارد.

تحقیقات گسترده ای در باب عوارض بیوفیدبک صورت گرفته است. نتایج به دست آمده از این تحقیقات عارضه جانبی جدی و خطرناکی را برای این روش درمانی نشان نداده است.

تنها در نوروفیدبک که امواج مغزی را ثبت می کنند، اختلالاتی نظیر اضطراب شدید، بی خوابی، تهوع و درد در ناحیه سر به صورت خفیف در کمتر از ۵ درصد موارد گزارش شده است. که در بسیاری از موارد نیز این عوارض پس از تکمیل دوره درمان و قطع درمان بهبود یافته‌اند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید: درمان با نوروتراپی و موارد کاربرد نوروفیدبک

مزایای بیوفیدبک

بیوفیدبک معمولا به جای یک درمان، نوعی آموزش محسوب می‌شود. در واقع این تکنیک بیشتر از اینکه نوعی درمان مستقل باشد، نوعی آموزش به افراد است تا بدن خود را با قدرت ذهن تحت کنترل داشته باشند.

در واقع ایده‌آل‌ترین شیوه‌های درمانی آن‌هایی هستند، که در آنها خود فرد عامل درمان است. که این روش درمان نیز از همین دسته است.

در درمان دارویی یا درمان‌های روانشناختی مراجعان خود را وابسته به درمان می دانند. بنابراین به دنبال شیوه‌های جدیدی مانند درمان با بیوفیدبک هستند، که بتوانند با بکار گیری آن علایم و مشکلات روانشناختی خود را برطرف کنند.

بعضی از روش‌ها و شیوه‌های درمانی شایع مثل ریلکسیشن، یوگا و مدیتیشن بر این دستور تأکید دارند، ولی در این فرآیند مشکلی که وجود دارد این است که برخی از مراجعان قابلیت یادگیری مناسبی ندارند و با توضیح‌ها شفاهی نمی توانند دستورالعمل های درمانی و روش‌ها را به درستی انجام دهند.

در حالی که این مشکل در درمان با بیوفیدبک برطرف شده است و مراجع می تواند با آگاهی از علایم زیستی خود، مناسب با موقعیت و هدفش در کنترل علایم خود کفا شود.

میزان تاثیرگذاری بیوفیدبک ارتباط مستقیمی با میزان مشارکت و همکاری مراجع دارد. بیوفیدبک علاوه بر درمان همچنین می‌تواند برای کمک کردن به افراد برای توسعه مهارت‌های جدید و برای عملکرد بهتر نیز مفید واقع شود.

از برخی مزایای جایگزینی بایوفیدبک به جای دارو به موارد زیر می توان اشاره کرد:

  • نیاز به داروها را حذف می‌کند یا کاهش می‌دهد.
  • برای آنهایی که تحمل دارو را ندارند، می تواند درمانی جایگزین باشد.
  • هنگامی که داروها خوب پاسخ نمی دهند، می تواند راه دیگری باشد.
  • می تواند جاگزین داروهایی باشد که عوارض یا حالت اعتیاد آورد دارند.
  • در بعضی شرایط موقع حاملگی، می تواند جایگزین داروها باشد.
  • به اشخاص کمک می‌کند کنترل سلامتی خود را به دست گیرند.

به کمک نیاز دارید ؟

بخش فروش

به کمک نیاز دارید ؟

بخش پشتیبانی